Historia szkoły
HISTORIA SZKOŁY
W roku 1885 folwark Zbrosza Duża liczył 3 budynki murowane i 16 drewnianych. W 1902 roku 8 października Jadwiga Karwicka, córka dziedzica na Karwicach i Zbroszy Dużej sprzedała majątek Mikołajowi Kwiatkowskiemu. Od 13 maja 1908 roku Andrzej Zawada został nowym właścicielem tych dóbr.
W roku 1903 staraniem władz gminnych i miejscowych gospodarzy powstała jednoklasowa szkoła wiejska w Zbroszy Dużej. Początkowo nauka odbywała się w pomieszczeniu wynajętym od właściciela folwarku pana Mikołaja Kwiatkowskiego. W lutym 1909 roku na zebraniu gminnym zapadła uchwała, aby z przypadających na wsi gruntów serwitutowych wydzielić plac pod budynek i jednocześnie przydzielić do szkoły 6 morgów ziemi.
Wiosną 1910 roku szkoła przeniosła się z dotychczas wynajmowanego od pani Kwiatkowskiej
/ wdowie po Mikołaju/ do nowego budynku położonego na wzgórzu, nieco z dala od wsi. Były w nim dwie sale lekcyjne oraz mieszkania dla kierownika i woźnego/ obecnie -Dom Nauczyciela/.Można więc twierdzić, że geneza szkoły była przejawem kształtującej się wówczas na początku wieku obywatelskiej, oddolnej inicjatywy wynikającej z rodzących się potrzeb edukacyjnych lokalnego społeczeństwa
w Zbroszy Dużej. Na potwierdzenie owego oddolnego zaangażowania można przytoczyć słowa proboszcza parafii Jasieniec księdza Jana Pętkowskiego „..wszystkie szkoły z wyjątkiem fabrycznej i w Zbroszy Dużej powstały za staraniem moim”. Warto też wspomnieć, że dopiero 7 lutego 1919 roku Józef Piłsudski wydał dekret o obowiązku szkolnym.Początki były trudne. Szczególną rolę do podjęcia decyzji przeznaczenia pod nowy budynek szkoły części
z przypadających wsi gruntów serwitutowych spełnili, niepiśmienny , wójt Ludwik Janus ze Zbroszy Dużej wespół
z sekretarzem gminy Andrzejem Czerniawskim.Dużą inicjatywą w upiększaniu szkoły przejawił nauczyciel Witold Iwaszewski.Normalne funkcjonowanie szkoły przerwał wybuch I wojny światowej. Wydarzenia lat wojny 1914-1918 przyniosły zniszczenia, nie tak dawno oddanej do użytku szkoły.
Po I wojnie światowej szkoła dysponowała 3 salami: 2 własnymi i jedną wynajmowaną w domu Antoniego Paździerskiego. W roku szkolnym 1934/35 zrezygnowano z usług wynajmowanego gospodarza na rzecz innego - Antoniego Kowalczyka.
Od roku 1925 zaczął narastać problem niewystarczającej ilości sal lekcyjnych w zestawieniu ze wzrastającą liczbą uczących się dzieci. Uczniowie z Józefowa zostali częściowo dołączeni do Zbroszy Dużej i powstała /od 17.02.1925r. / Dwuklasowa Szkoła Powszechna . Środki na jej funkcjonowanie okazały się , u progu roku szkolnego 1927/28 niewystarczające. Stąd też prośba ówczesnego kierownika szkoły Piotra Bańkowskiego skierowana do rodziców uczniów na zebraniu w dniu 03.09. 1927 r. o nie tylko moralne, ale również materialne wsparcie placówki. Odzew był pozytywny. 25.06.1930r. powstaje w Zbroszy Dużej Trzyklasowa Publiczna Szkoła Powszechna.
Nowy kierownik obejmujący funkcję od 01.09.1934 r. Zygmunt Stępniewski postawił sobie za główny cel rozbudowę szkoły. Sprawa była poważna i nagląca. 01.09. 1936r. istnieje już Czteroklasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Natomiast od 11.06.1937 r. Publiczna Szkoła Powszechna II stopnia.
W dniu 07 czerwca 1938 r. wytyczono plac pod budowę nowej szkoły o pięciu salach lekcyjnych, 1 sali do zajęć praktycznych, szatnią, dwoma korytarzami, jednym parterze, drugim na piętrze z mieszkaniem dla kierownika
i woźnego.Dnia 17 września 1938 roku wmurowano pierwsze cegły w fundament szkoły. Przy wmurowaniu obecni byli : kierownik szkoły Bolesław Wągrodzki, grono nauczycielskie - Aniela Wągrodzka, Michalina i Aleksander Dębowscy, opieka szkolna - Piotr Rutkowski, Antoni Paździerski i Mikołaj Wojdak, przedstawiciele samorządu gminy: Andrzej Jakubowski - wójt gminy, Stanisław Czerniawski- sekretarz gminy, sołtys wsi Zbrosza Duża - Szczepan Glinka i jej mieszkańcy .
Nowy kierownik szkoły, Bolesław Wągrodzki, wraz z gronem pedagogicznym oraz mieszkańcami wioski byli świadkami rozpoczęcia budowy i jej trwania, a od 06.08.1940r.istniejącej Publicznej Szkoły Powszechnej III stopnia.
Do wybuchu II wojny światowej wybudowano parter. W czasie oblężenia Warszawy szkoła stała się kwaterą wojsk niemieckich, a w 1945 r. kwaterą Armii Czerwonej. Budowę szkoły ukończył dopiero kierownik Jan Nieprzecki /w 1956 r./
W budynku szkoły mieści się wówczas : 5 sal lekcyjnych, mała sala gimnastyczna pokój nauczycielski, szatnia,
z czasem oddział przedszkolny, gdzie pierwszą wychowawczynią była Stanisława Boczkowska/obecnie Mokosa/.01.09.1978 r. powstaje w Zbroszy Dużej punkt filialny Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jasieńcu, którym funkcję kierownika pełni p. Teresa Stępień/ wcześniej od 1976 - dyrektor szkoły/.
Od 01.09.1982 r szkoła w Zbroszy Dużej przekształca się w ośmioklasowa Szkołę Podstawową/ dyrektorem szkoły zostaje p. Czesława Kochańska, w 1991r. p. Witold Kidacki, a w 1993 r. p. Teresa Lis.
W wyniku zmian oświatowych, od 01.09.1999r.- szkoła staje się 6-klasową Publiczną Szkołą Podstawową , posiada już wtedy dobrze wyposażoną salę komputerową.
W 2003 roku szkoła obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.
W 2009 r. 30 marca szkoła otrzymuje imię księdza Czesława Sadłowskiego. Ma odtąd własny sztandar i hymn/ autorstwa p. Edyty i Tomasza Dzikołowskich/. Logo szkoły pojawia się w 2023 roku.
Stopniowo polepsza się baza dydaktyczna szkoły. Sale lekcyjne zamieniają się w pracownie : przyrodniczą, informatyczno-techniczną, nauczania zintegrowanego, wychowania przedszkolnego. Są dwie grupy przedszkolne/3-4 latków oraz 5-6 latków/. Realizacja licznych projektów, programów, wprowadzanie innowacji oraz praca rodziców, pedagogów i władz lokalnych powoduje polepszenie bazy dydaktycznej . Uczniowie mają opiekę psychologiczno- pedagogiczną, mogą wyrównywać szanse, a także rozwijać swoje zainteresowania i pasje, wykorzystywać zdolności. Przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy ISKRA, założony przez ks. Czesława Sadłowskiego i duże boisko do piłki nożnej. Bolączką szkoły jest brak sali sportowej.
W 2012r. rodzi się pierwszy pomysł budowy hali sportowej przy PSP w Zbroszy Dużej z pomieszczeniem na filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasieńcu/ wójtem gminy jest Marek Pietrzak, a dyrektorem p. Teresa Lis/ 2013 r. Rada Gminy uzyskuje pozwolenie na budowę hali, ale z powodu braku finansów w budżecie gminy, inwestycja nie zostaje wtedy zrealizowana.
5 czerwca 2017 r. szkoła uczestniczy w obchodach 50-lecia kapłaństwa ks. Czesława Sadłowskiego, a w 2022r. – w obchodach 55-lecia posługi kapłańskiej Patrona .
12 XI 2017 r- wskutek awarii wodociągu zostaje zalana szkoła, a uczniowie uczą się w PSP w Jasieńcu, dojeżdżają kilkanaście km autobusem szkolnym.
09.09.IX. 2018 r. – szkoła bierze udział w obchodach 40-lecia powstania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej/ z udziałem Senatora RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego
i innych parlamentarzystów/. Podczas spotkania wraca problem budowy sali sportowej, która ma być pomnikiem w uznaniu działań ks. Czesława Sadłowskiego. Rozpoczyna się poszukiwanie sposobów, by powstała sala- pisane są prośby do władz parlamentarnych, które popierają argumenty zawarte w pismach, ale budowa sali nadal nie zostaje ujęta w planach budżetu gminy.W marcu 2020 r. po ogłoszeniu pandemii Covid - 19 szkoła pracuje częściowo zdalnie. Przez kolejny rok szkolny obowiązuje reżim sanitarny.
2021r. powstaje stowarzyszenie „ Mała szkoła - wielkie marzenia”, którego głównym celem są dalsze działania na rzecz budowy sali sportowej przy szkole. Rozpoczynają się intensywne starania stowarzyszenia, rady rodziców, dyrektora szkoły p. Iwony Janus, władz lokalnych i Patrona, wspierane przez Senatora RP Stanisława Karczewskiego, aby budowa doszła do skutku.
24.II. 2022 r. –w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, do szkoły przyjmowane są dzieci z Ukrainy /dzieci uczą się
w naszej szkole do czerwca 2023r./19.06. 2023 r. -zostaje podpisana umowa z wykonawcą na budowę sali gimnastycznej. Ta informacja ukazała się w mediach społecznościowych jako hasło :” Legendarny Patron, historyczne wydarzenie”. 1X 2023r. szkoła obchodzi 120-lecie istnienia. Zostaje wkopany symboliczny kamień węgielny pod budowę sali gimnastycznej. Zadanie będzie realizowane przez gminę Jasieniec w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład- Programu Inwestycji Strategicznych.ŚWIADKAMI TEGO ZDARZENIA są : Patron ks. Czesław Sadłowski, wójt gminy Jasieniec p. Marta Cytryńska, dyrektor szkoły p. Iwona Janus, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście.