Nawigacja

Dla rodziców

Wady i zalety Internetu

 

Wady i zalety internetu


Internet to światowa sieć komputerowa, łącząca ze sobą komputery na wszystkich kontynentach. Komputer podłączony do sieci umożliwia: szybki i łatwy dostęp do informacji, przesyłanie wiadomości za pomocą poczty elektronicznej, wymianę informacji w grupach zainteresowań (tzw. grupy dyskusyjne), dialog pomiędzy użytkownikami sieci (IRC – rozmowy w czasie rzeczywistym – Czat), dokonywanie zakupów przez Internet.

Internet odgrywa bardzo dużą rolę w każdej dziedzinie życia także w edukacji. Jest uważany za wielki multimedialny podręcznik. Pozwala odkrywać nowe informacje, poznawać inne kultury, poglądy innych ludzi i ich samych. Umożliwia kształcenie na odległość, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych.

Niestety niesie on także wiele zagrożeń szczególnie dla jego młodych użytkowników.

Serfując po stronach internetowych możemy znaleźć dosłownie wszystko, a więc także informacje uważane za szkodliwe i niedopuszczalne dla młodego człowieka. Takim przykładem mogą być jakże często spotykane treści pornograficzne, instrukcje skonstruowania bomby czy informacje o dystrybucji narkotyków. Dziecko może natrafić na nie przypadkowo szukając informacji np.: o zwierzętach pod hasłem „kotki”, czy wiadomości na temat rozwoju roślin „nasionko”. Ten łatwy  i niekontrolowany dostęp do informacji może zagrozić moralno-społecznemu rozwojowi dzieci. Innym zagrożeniem wynikającym z nadmiernego absorbowania informacji znajdujących się na stronach WWW jest „szok informacyjny”. Następuje on gdy napływ informacji jest zbyt duży i szybki. Nasz mózg traci wtedy zdolność ich racjonalnej selekcji na sensowne i nic nie warte. Przeglądając strony internetowe chcąc nie chcąc zaczynamy zbierać przypadkowo informacje na różne tematy, odkładając je sobie w głowach. Tworzymy w naszym mózgu informacyjną papkę bardzo ważnych informacji o wszystkim i niczym. Dziecko przyswaja sobie informacje, ale nie potrafi połączyć ich w logiczną całość i sformułować na ich podstawie sądów i opinii.

Innym rodzajem zagrożenia są internetowe pogaduszki na Czacie o wszystkim i o niczym. W sieci wszyscy jesteśmy anonimowi. Ma to wpływ na zatracenie wszelkich hamulców moralnych np.: grzeczny i dobry uczeń rozmawiając z kimś za pośrednictwem Internetu wypluwa z siebie stek przekleństw i innych wulgaryzmów, których nigdy nie odważyłby się powiedzieć w obecności kolegów.

Czatując dzieci mogą nawiązywać nowe znajomości z osobami anonimowymi tak jak one często znając tylko ich pseudonim internetowy. Opowiadają im o życiu swoim i swojej rodziny, ich zwyczajach pracy, urlopach, zwierzają się ze swoich problemów, słuchają rad, umawiają na spotkania z nimi, jeśli dana osoba mieszka blisko. Taka ufność może często doprowadzić do tragedii, przecież tak naprawdę nie wiemy, z kim prowadzimy rozmowę może to być fajny kolega, ale także złodziej czy morderca.

Kolejną wadą Internetu jest możliwość uzyskania naszych danych osobowych przez osoby postronne, czy hakerów. Dokonując zakupów przez Internet dziecko nieświadomie może podać dane umożliwiające opróżnienie hakerom naszego konta w banku a złodziejom dać doskonałą informację o naszej sytuacji finansowej  i miejscu zamieszkania.

Najgroźniejszym zagrożeniem wynikającym z nadmiernego korzystania z Internetu jest możliwość uzależnienia od niego. Podstawowymi objawami umożliwiającymi nam rozpoznanie zagrożenia jest:

·        Spędzanie w Internecie długich godzin każdego dnia

·        Złe samopoczucie, nadmierna nerwowość, zły nastrój w momentach pozbawienia kontaktu z Internetem

·        Osłabienie więzi z rodziną

·        Kłopoty finansowe, jeśli korzystamy z modemu

·        Pogorszenie wyników w nauce, częste nie przygotowanie do lekcji

 
Pogłębianie się uzależnienia od Internetu doprowadza do powstawania takich schorzeń jak: depresja, fobie społeczne (lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, w końcowym stadium osoba uzależniona boi się opuszczać mieszkanie), wady wzroku i postawy, bezsenność, nerwica

 
Proponowane rozwiązania:


·        Kontrolujemy, jakie strony odwiedzają nasze dzieci i jak korzystają z Internetu

·        Gdy nie możemy być obecni w czasie, gdy dziecko serfuje po Internecie stosujemy programy utrudniające dostęp do niepożądanych informacji

·        Po zakończeniu pracy przez dziecko sprawdzamy, na jakie strony wchodziło (HISTORIA)

·        Staramy się ustawić komputer w miejscu gdzie najczęściej przebywa cała rodzina

·        Przypominamy dzieciom by nie zostawiały w Internecie swoich personaliów i danych adresowych

·        Nie pozwalamy dzieciom samodzielnie dokonywać zakupów przez Internet ani wypełniać kwestionariuszy, ankiet, formularzy

·        Rozmawiamy z nimi na temat zawierania znajomości i przypominamy, że tak jak na ulicy obowiązuje zasada nie zawierania znajomości z nieznajomymi

·        Wdrażamy dzieci do odpoczynku na świeżym powietrzu

·        Zapoznajemy je z różnymi zainteresowaniami np.: filatelistyka, kolekcjonerstwo itd.

·        Pozwalamy zapraszać koleżanki i kolegów do domu

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im.ks.Czesława Sadłowskiego w Zbroszy Dużej
    Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbroszy Dużej, Zbrosza Duża 30, 05-604 Jasieniec
  • (048) 624 15 37

Galeria zdjęć